Przejdź do głównej zawartości

AZYMUT CFO 2024 - PETARDA - SZMINKA NR 3

 

Azymut CFO 2024 - to wydarzenie, które odbyło się wczoraj 6-go marca 2024 na GPW w Warszawie jeszcze rezonuje we mnie cała masą wspaniałych, profesjonalnych, ale też na dużym luzie wystąpień, wypowiedzi i dyskusji.

Emocje - to jest to, czego się nie wypieramy. Jako C-level management też je mamy i coraz bardziej zwracamy uwagę na ich znaczenie. 

Azymut CFO jako wydarzenie samo w sobie jest pozytywną dawką takich dobrych emocji, które dają nam zasilanie na kolejne miesiące naszej bardzo wymagającej pracy. Profesjonalizm jest oczywiście na pierwszym miejscu, ale dobra energia jest dobrą bazą dla tego profesjonalizmu, a przede wszystkim dla naszej kreatywności. Jest motywacją. A każdy jej potrzebuje. Każdy!

Azymut CFO 2024 - co się wydarzyło?

Na początek energetyczne wystąpienia CFO, którzy prezentowali projekty i działania z wykorzystaniem AI w finansach. I zapewniam nie była to teoria, ale konkretne "kejsy", którymi podzielili się nasi koledzy po fachu z takich firm jak SWORD , POLPHARMA, MPWiK.

Do występujących dołączyły panie CFO z firm Tremco Construction i Autopay oraz przedstawiciel świata nauki z Akademii Leona Koźmińskiego i przeszli do dyskusji panelowej, rozmawiając o tym jak przygotować firmę do pierwszych wdrożeń AI. Jak się pewnie domyślacie, dyskusja była dynamiczna, bo temat jest wciąż topowy w obecnych czasach. 

Nikt nie chce zostawać z tyłu, ale też każdy chciałaby ustrzec się przed zagrożeniami, a jako CFO szczególnie rozglądamy się za opłacalnością i jasno określoną wartością dodaną. Temu służyła ta dyskusja, a po niej było sporo pytań z sali. Mi najbardziej utkwiło w głowie, coś z czym zawsze spotykam się w firmach - procesy! One musza być poukładane, zdefiniowane i zoptymalizowane. Następnie, w jednej z prezentacji była fajna podpowiedź, mówiąca o tym, że trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie rzeczywiście jest możliwość wdrożenia rozwiązania usprawniającego. Czy jest to rozwój produktu, czy operacje przemysłowe, czy łańcuch dostaw, komercja, czy back office. Mogłabym tu rozwijać temat, ale chcę się tylko ograniczyć do pewnej migawki tego, co było. 

Było też ciekawe wystąpienie i prezentacja na temat zwiększenia produktywności w firmie dzięki automatyzacji i tu też z prezentacją dobrych praktyk.

Dla członków zarządu pewnie jednym z istotniejszych wystąpień było to, które pokazało nam nową regulację business judgment rule w Kodeksie Spółek Handlowych. Naprawdę warto o tym poczytać w jakimś profesjonalnym źródle. Podczas Azymutu CFO 2024 nam w sposób rzeczowy opowiadali o tym przedstawiciele z Kancelarii Sołtysiński Kawecki Szlęzak. 

Po tym wystąpieniu zeszliśmy do poziomu bardziej operacyjnego i mogliśmy wysłuchać kolejnego panelu dyskusyjnego pt." Rola finansów i controllingu w kształtowaniu informacji zarządczej w firmach o różnej strukturze właścicielskiej." Tu dyskusja była super dynamiczna i pokazywała jak bardzo może to się różnić i jak bardzo może nas zaskakiwać przy chociażby zmianie pracy i znalezieniu się w nowym środowisku zawodowym z zupełnie inną kulturą pracy. To chyba był dość gorący temat, a wystąpili przedstawiciele firm ZAMEL, CONTROLLIG SYSTEMS, CAPITAL PARK, SPAR POLSKA i przedstawiciel GPW w Warszawie.

Prawdziwą perełką programu było wystąpienie Głównych Ekonomistów COFACE BeNeLux & DACH oraz COFACE CEE. Ciekawa prezentacja z interesującymi danymi, była bazą do dyskusji ekonomistów COFACE ze strony niemieckiej w formule on-line i ze strony polskiej ze sceny na GPW w Warszawie. Miałam przyjemność zapowiadać i przedstawiać naszych znakomitych gości.

Po tym wystąpieniu przyszła kolej na kolejną dyskusję panelową, tym razem w temacie dobrych praktyk w przypadku konfliktu interesów służbowych i prywatnych. Miękka, choć konkretna dyskusja, w której uczestniczyli - CFO firmy ASTOR, MAGA CONSULTING - nasza coachczerka klubowa i CHRO z ASSTRA-ASSOCIATED TRAFFIC. Tu sporo było o zaufaniu, motywacji, uczciwości, co wywołało też mego odzew z sali. Były pytania, były ciekawe wnioski i opinie uczestników.

Całe spotkanie kończył Hyde Park, pod moją egidą i muszę szczerze przyznać, że jestem bardzo wzruszona ilością wystąpień i bardzo inspirujących wypowiedzi. Było sporo spontanu, ciekawe historie, a przede wszystkim było prawdziwie. Tak sobie wymarzyłam - ludzie się otworzyli, a ja tylko sobie milczałam w sumie, bo Hyde Park jest dla uczestników, taka nasza strefa wolności. Jak się jednak wczoraj okazało Hyde Park stał się również strefą INSPIRACJI i pokazania naprawdę ludzkiego oblicza top managerów i przedsiębiorców. I to było cudowne. DZIĘKUJĘ WAM WSZYSTKIM za to, że tak wzbogaciliście Hyde Park. 

AZYMUT CFO 2024 - to było TO! I choć trudno było dotrzeć nam na GPW, z uwagi na strajk i protesty rolników, to wiem, że warto było. Dziś spałam kilka godzin, bo powrót do Poznania z uwagi na blokadę autostrady A2 też nie był łatwy, choć wygrali ci, którzy zdecydowali się na podróż pociągiem.

 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ruski oligarcha, pogróżki Niemców i węgierska mafia spawaczy -CZ.I - kryminalna Szminka nr 9

Szanowni Państwo, 28 lutego 2024 miałam przyjemność na zaproszenie MPM Productivity wystąpić na konferencji Pulsu Biznesu związanej z S&OP. Tematem mojego wystąpienia było zarządzanie ryzykiem.  Nie przepadam za suchymi, teoretycznymi schematami, więc w swoim stylu przygotowałam "kejsa" pokazującego jak to jest, kiedy ryzyko się zignoruje, kiedy "polityka" bierze górę nad rozsądkiem, kiedy krótkotrwały efekt tzw. „błysku” tu i teraz jest ważniejszy niż długotrwałe i realne planowanie. Opowiedziałam prawdziwą historię, która jest trochę jak z filmu. Ktoś z widowni po moim wystąpieniu powiedział, że to było lepsze niż Netflix.  Stąd też postanowiłam opisać również na blogu historię, którą opowiedziałam, w Warszawie w Hotelu Polonia podczas Konferencji PB. A było to tak: Firma, do której trafiłam miała bardzo trudną sytuację finansową, a przy tym problemy z pozyskaniem odpowiedniej ilości kontraktów. Branża - wielkogabarytowe konstrukcje stalowe. Dla mnie

NOWA ROLA FINANSÓW W ORGANIZACJI - SZMINKA NR 1

  SZMINKA NR 1

WSPÓLNA ROLA FINANSÓW I S&OP - SZMINKA NR 4

Czy zastanawialiście się jak udziałowcy podchodzą do biznesu, jak na niego patrzą? Otóż patrzą na swoje biznesy w długim horyzoncie czasowym. Z tego też wynika potrzeba planowania długookresowego. Planowanie krótkookresowe - uwierzcie - nie zapewni raczej kontynuacji biznesu na lata. Przewidywanie czegokolwiek, planowanie czegokolwiek, czy prognozowanie czegokolwiek jest ekstremalnym ryzykiem. Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, ale..... no właśnie, ale te firmy, które rozumieją narażanie się na ryzyko, potrafią sprawnie poruszać się w niepewnym i ostatnio szczególnie niestabilnym środowisku biznesowym, mają znacznie większe szanse na przetrwanie różnej maści kryzysów. Mało tego, często firmy, które przetrwały kryzys wychodzą po tej walce silniejsze i jeszcze bardziej odporne na różne perturbacje. Co to jednak oznacza, że firma rozumie narażanie się na ryzyko? Co to oznacza, że firma potrafi poruszać się w niepewnych warunkach? To oznacza po prostu strategiczne podejmowanie