Przejdź do głównej zawartości

O mnie

 

Nazywam się Małgorzata Sobczyk - jestem dyrektorem finansowym do projektów specjalnych. Mam ponad 25-cio letnie doświadczenie jako praktyk biznesu w firmach  produkcyjnych i handlowych, na stanowiskach wyższego szczebla.

Doświadczenie zdobywałam nie tylko w obszarze finansów, ale znacznie szerszym obejmującym szeroko pojętą działalność operacyjną przedsiębiorstw. 

Pracując zawsze blisko zarządów, a także w zarządach, szczególną uwagę kierowałam na wdrażanie i doskonalenie systemów przetwarzających dane i dostarczających informacji zarządczych, niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji. Bardzo często byłam liderem trudnych, ale niezbędnych zmian w przedsiębiorstwach.

W latach 2019 – 2022 zrekrutowana przez Polski Fundusz Rozwoju na stanowisko Wiceprezesa ds. Finansowych w H.Cegielski Poznań S.A przeprowadziłam Spółkę w trudnej sytuacji finansowej, przez proces postępowania restrukturyzacyjnego, zakończony zawarciem i zatwierdzeniem przez sąd układu z wierzycielami.

Obecnie współpracuję z firmą MPM Productivity Sp. z o.o. z Poznania jako konsultantka - partnerka biznesowa, z firmą Banach Outsourcing z Poznania jako Senior Finance Manager oraz firmą Sourc-Corp z Miami/Floryda USA jako CFO business partner. Współpraca z każdą z tą firm sprowadza się do przeprowadzania zmian w firmach oraz wsparcia w procesach transformacji, celem przeniesienia ich na wyższy poziom zarządzania przez zbudowanie nowych, konkurencyjnych standardów pracy opartych na jasno zdefiniowanych i efektywnych procesach.

Od 2020 roku jestem członkinią Kapituły Klubu Dyrektorów Finansowych Dialog. Misją KDF Dialog jest rozwój osobisty i zawodowy menedżerów, pomoc w realizacji zmian i unowocześnień w firmach, a także wzmacnianie i propagowanie najlepszych praktyk zarządczych i biznesowych w firmach i organizacjach, w tym szczególnie postaw społecznie wartościowych.

Publikuję dla dwumiesięcznika Controlling i Zarządzanie oraz KDF Dialog

Na swoim koncie mam również wystąpienia publiczne podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji, na zaproszenie min. Pulsu Biznesu, ADN Akademia, Langas Group, KDF Dialog oraz Coface Polska 

Popularne posty z tego bloga

WSPÓLNA ROLA FINANSÓW I S&OP - SZMINKA NR 4

Czy zastanawialiście się jak udziałowcy podchodzą do biznesu, jak na niego patrzą? Otóż patrzą na swoje biznesy w długim horyzoncie czasowym. Z tego też wynika potrzeba planowania długookresowego. Planowanie krótkookresowe - uwierzcie - nie zapewni raczej kontynuacji biznesu na lata. Przewidywanie czegokolwiek, planowanie czegokolwiek, czy prognozowanie czegokolwiek jest ekstremalnym ryzykiem. Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, ale..... no właśnie, ale te firmy, które rozumieją narażanie się na ryzyko, potrafią sprawnie poruszać się w niepewnym i ostatnio szczególnie niestabilnym środowisku biznesowym, mają znacznie większe szanse na przetrwanie różnej maści kryzysów. Mało tego, często firmy, które przetrwały kryzys wychodzą po tej walce silniejsze i jeszcze bardziej odporne na różne perturbacje. Co to jednak oznacza, że firma rozumie narażanie się na ryzyko? Co to oznacza, że firma potrafi poruszać się w niepewnych warunkach? To oznacza po prostu strategiczne podejmowanie...

Przeżyłam, bo ruski oligarcha nie przyjechał - CZ.II - SZMINKA NR 10

Po wszystkich wydarzeniach, które opisałam w CZ.I, w poprzednim tekście jedno stało się dla mnie jasne – muszę się odnaleźć w całym tym irracjonalnym rozgardiaszu i muszę mieć współpracujący i rzetelny zespół, bo sama wszystkiego nie dźwignę. Muszę być z ludźmi, aby ludzie byli ze mną. Tak narodziła się koncepcja punktów kontrolnych inaczej zwanych check pointami, a ich celem było opanowanie sytuacji w firmie w całym obszarze produkcyjnym i to nie tylko na tym jednym kontrakcie. Te check pointy tak naprawdę były rozpaczliwą próbą zapanowania nad nawarstwiającymi się problemami i wdrożenia odpowiedniego zarządzania ryzykiem, czego byłam nauczona w dotychczasowej swojej pracy zawodowej. Moim celem teraz było nie tylko ratowanie tego, co już się posypało, ale zapobieganie podobnym sytuacjom i katastrofom. Marzyłam o uporządkowaniu procesów w taki sposób, aby sprawy toczyły się z automatu w sposób właściwy. Tu potrzebne są też właściwe procedury i spółka nawet je miała, ale naprawdę ...

CZYM PACHNIE DESZCZ - WSTĘP - SZMINKA NR 11

Jeśli będziecie usiłowali zrozumieć, dlaczego piszę tę książkę i dlaczego wkręcałam się w pewne trudne sytuacje zawodowe, a także dlaczego moje ambicje były właśnie takie, a nie inne i dlaczego zawsze uparcie brnęłam do przodu, choć nikt mi już nie dawał szansy - to przytoczę jedno zdarzenie z mojego dzieciństwa, które być może zaważyło na tym wszystkim. Na moich decyzjach, walce do końca bez względu na to czy oficjalnie wygram i na niepoprawnym optymizmie i wierze w to, że coś się da zrobić jeśli naprawdę się uprę. Sama do dziś poszukuję odpowiedzi na wiele trudnych pytań, które sobie zadaję, usiłując rozwikłać zagadkę siebie samej. A uwierzcie - jest to największa zagadka mojego życia – ja sama. Wychowałam się w małej wsi Drożków w województwie lubuskim. Dość długo wychowywałam się u moich dziadków, którzy byli bardzo uczciwymi i skromnymi ludźmi. Ich zasady były proste, w dużej mierze zbudowane na bazie wartości chrześcijańskich, które skutecznie mi wpoili, choć nie do końca udało s...